Naučte svoje dieťa bicyklovať. Ako väčšina cyklistov, aj vy si určite pamätáte rozkoš a slobodu poskakovania na dvojkolke a rýchlej jazdy dole z bloku ako jednej z najsilnejších a trvalých spomienok na vaše detstvo. Preneste tento slávny pocit deťom pomocou týchto tipov a techník vhodných pre vek. Je to koniec koncov viac ako len sňatie tréningových kolies.

Učte svoje mladé dieťa bicyklovať, čím skôr, tým lepšie

1 AŽ 3 ROKY

Ak je vaše dieťa dosť staré na to, aby si mohlo podopierať hlavu prilbou (najmenej rok staré), ale nie je dostatočne koordinované na to, aby šliapalo do pedálov, môže sa stále tešiť z bicyklovania ako spolujazdec v prívesnom vozíku alebo detskej sedačke.

Pri prvej spoločnej dlhšej jazde

Čo by ste mali naučiť: Pred jazdou si nasaďte prilbu a potom pomôžte dieťaťu. Povedzte mu, že vyzerá veľmi dospelá, rovnako ako mama a otec. Odolajte nutkaniu predĺžiť jazdu, keď ste párkrát von. Ak chcete vaše dieťa oboznámiť s týmto procesom, nedať mu pocítiť, že sa okolo neho točí. Spýtajte sa ho, kam chce ísť, a poukážte na stromy, vtáky a veveričky. Pri prvej spoločnej dlhšej jazde, s maximálnymi 90 minútami (so zastávkami), choďte do chladného cieľa – park, zoo, stánok so zmrzlinou. Budujte spojenie, ktoré vás bicyklami zavedie na miesta, ktoré sú zábavné.

2 AŽ 4 ROKY

Vo veku od dvoch do troch rokov deti zvyčajne začnú skúmať jazdu na trojkolke. V čase, keď sa dostanú do polovice tretieho ročníka, bude veľa mladých ľudí túžiť naskočiť na malý dvojkolesový vozík vybavený výcvikovými kolieskami.
Čo by ste mali učiť: Väčšina detí v tomto veku intuitívne rozumie tomu, ako šliapať do pedálov, ale stále si musia rozvíjať rovnováhu a polohu tela, ako aj schopnosť riadiť a zastaviť bicykel. Hry na príjazdovej ceste umožňujú vynikajúce zručnosti: Vyzvite dieťa, aby sa pohybovalo okolo malých kameňov alebo aby zastavilo skôr, ako udrie kriedou. Je to skvelý nápad stretnúť sa s rodičmi a deťmi v susedstve na dopoludňajšej zábavnej jazde na miestnom ihrisku.

Deti majú tendenciu učiť sa najlepšie, keď idú jednoducho podľa príkladu ostatných, pokiaľ ide o ich veľkosť.
Hovorte o tom, ako niekedy všetci vrakujú. Učte vaše dieťa, aby prekročilo hornú trubku, ak bicykel spadne (vďaka cvičným kolieskam je zadné odpojenie zložité), ako aj zastrčiť rameno a prevrátiť sa pri páde bez vystrčenia ruky. Jeden najlepší šetrič boo-boo: pár cyklistických rukavíc v detskej veľkosti.

4 až 6 ROKOV

V tomto veku má väčšina detí dobrý zmysel pre rovnováhu, plynulý pohyb do pedálov a môžu s určitou presnosťou riadiť. Najťažšou výzvou od štyroch do šiestich rokov je zvládnutie ručných bŕzd a prechod z trenažérov na dve kolesá.

Čo by ste mali naučiť: Uistite sa, že vaše dieťa vie, ako používať dráhu aj ručné brzdy. Pokiaľ ide o ručné brzdenie, ukážte mu, ako stláčať páku, pričom má stále oči uprené na cestu. Najskôr bude treba všetku jeho silu, aby sa brzdové doštičky pohli k ráfiku. Keď prejde na bicykel s dvoma ručnými brzdami, vysvetlite, že predná brzda poskytuje asi 75 percent celkovej brzdnej sily motocykla a mala by sa používať s vyššou jemnosťou ako zadná.


Prislušentvo bicyklov SRAM / SRAM Rival Brake Lever, Pads


Ak chcete vaše dieťa odnaučiť od cvičných kolies, použite túto metódu vyvinutú spoločnosťou Bicycling, ktorá podľa našich skúseností pomáha deťom naučiť sa jazdiť samy za kratší čas a s menším počtom únikov, ako pri metóde beh vedľa bicykla, ktorú sa väčšina z nás naučila pomocou .
Uvoľnite cvičné kolieska a pedále z bicykla vášho dieťaťa a spustite sedlo tak, aby sa jej sedenie dalo sedieť s oboma nohami položenými na zemi.

Zamierte na hladké trávnaté pole, ktoré má mierny svah dlhý 30 až 50 metrov. Uistite sa, že nie je príliš strmý, dostatočne široký na to, aby umožňoval neplánované tkanie, a trávu dostatočnú na to, aby sa bicykel mohol voľne kotúľať. Predtým, ako odstavíte svoje mláďa, choďte pešo po kopci a hľadajte otvory, trosky alebo iné neočakávané riziká