Vytrvalostný beh a lov našich predkov. Hypotéza o vytrvalostnom love alebo „Running Man“, ktorú predložili títo traja vedci, zdôraznila, že naši predkovia vynikali v metóde získavania potravy známej ako vytrvalý lov. To zahŕňa chytenie koristi ich vyčerpaním, pri ktorom je možné k utratenému zvieraťu ľahko a ľahko a bez malého nebezpečenstva pre lovca priblížiť a zabiť ho. Myšlienka, že by človek mohol chytiť antilopu, ktorá je mnohonásobne väčšia a mnohonásobne rýchlejšia, sa môže javiť ako prehnaná, ale realita je taká, že túto prax stále využívajú izolované moderné kmene, ako napríklad kalamáni v Afrike. V skutočnosti bol súčasný lov na vytrvalosť uvedený v dokumente o prírode, ktorý v roku 2003 vydala BBC.

Vytrvalostný beh, lov koristi

V epizóde video série BBC Život cicavcov Sir David Attenborough rozpráva o tom, ako skupina Kalahari Bushmen vytrvalo lovila dospelého kudu na poludňajšom slnku. Na videu sú vidieť traja lovci, ktorí sa zameriavajú najmä na enormného dospelého kudu. Veria, že jeho veľké rozmery a ťažké rohy spôsobia, že sa pneumatiky unavia rýchlejšie ako menšie kudu. Lovci pri sledovaní a prenasledovaní striedajú obdobia chôdze a behu.

Opatrne sa pokúšajú oddeliť býka od svorky a udržať ho v pohybe. Nikdy mu nedovolili odpočívať a ochladiť sa. Keď cítia, ako sa Kudu začína prehrievať pod nemilosrdným slnkom otvorenej savany, preberá úlohu „bežec“ (na ktorého cítime povinnosť upozorniť, že má na sebe lacné tenisky), ktorý necháva svojich spolu lovcov za sebou, keď preberá na seba bremeno posledná prenasledovanie.

Zdá sa, že po hodinách neúnavného prenasledovania unavenému kudu dochádzal benzín, nohy mu boli nestále a dych plytký a rýchly. Keď sa „bežec“ pohybuje v údernej vzdialenosti, kudu sa pokúša o slabý pokus o útek, ale namiesto toho sa jeho nohy ohnú a bezmocne sa zrútia na prachom vypálenú zem. Nemá nádej na únik ani energiu na boj , jeho ohrozujúce rohy už nie sú rizikom pre stále šikovného lovca. „Bežec“ sa priblíži a rýchlym hodom kopije odošle svoju korisť.


Vytrvalostný lov na módne značky topánok:
Pre pohodlnú chôdzu po meste a na návštevy máme sandále Pikolinos Dámske otvorené sandále Algar


Ak títo moderní poľovníci poskytujú primerané vyjadrenie toho, ako naši predkovia vykonávali lov na vytrvalosť, potom veľmi jasne ukazuje, ako asi mohol vytrvalostný lov predkov vyzerať. Lovci k lovu využívali skôr prístup chôdzou a ani pri behu to v žiadnom prípade nebolo podobné celkovému tempu 26,2 míľ, ktoré mnoho moderných bežcov považuje za vrchol bežeckého výkonu. V mnohých ohľadoch má štýl, ktorý vystavujú Kruhovci, oveľa viac spoločného s metódou run walk obhajovanou známym trénerom maratónu Jeffom Gallowayom, alebo štýlom, ktorý používajú moderní ultramaratónci, ktorí zvyčajne chodia do strmých kopcov, planú dole. klesá a zamestnávajú mierne tempo na bytoch.

Ani deti nemajú tendenciu behať na dlhé vzdialenosti rýchlym alebo dokonca miernym tempom. Pri hraní vonku sa pri sebe behom, behom, šprintom a chôdzou takmer nepretržite striedajú a zriedka sa prestanú hýbať. To vedie k predstave, že mladiství akéhokoľvek zvieraťa majú tendenciu hrať sa s chovaním, ktoré je rozhodujúce pre ich konečný životný štýl. Napríklad sledujte, ako šteňatá zápasia alebo ako hrajú mačiatka. Dieťa beží skôr ako lovec vytrvalosti ako maratónec zameraný na stanovenie PR.

Nakoniec, pomalý a stabilný prístup priviedol lovca do jeho kameňolomu a priniesol mäso späť jeho príbuzným. Keď sa Liebermana spýtali, ako často mohlo dôjsť k lovu na perzistenciu medzi prvými ľuďmi, úprimne odpovedal: „Nikto nemá vôbec ten naj hmlistejší nápad. Musíme však prísť s vysvetlením, ako a prečo ľudia začali tento beh. Ťažko si predstavujem, že to nebol dôležitý spôsob, ako priniesť slaninu domov pred niekoľkými miliónmi rokov. Trápim si mozog doslova dvadsať rokov a stále nemôžem prísť s iným vysvetlením. “

Lieberman však ponúka zaujímavé hľadisko vysvetľujúce rozdiely medzi štýlom vytrvalostného behu kritickým pre úspešnosť prežitia lovca vytrvalosti predkov a moderným maratónskym bežcom. Pre mnohých moderných bežcov je absolvovanie maratónu určujúcim momentom a zdrojom nesmiernej osobnej hrdosti; bežať maratón dostatočne rýchlo na to, aby ste splnili latku kvalifikácie do posvätného závodu, akým je napríklad Bostonský maratón, je odznak bežeckého úspechu takmer bez rovnosti. Ubehnutie 26,2 míl čo najrýchlejšie však určite nebolo pre lovca vytrvalosti pravdepodobne bežným javom. „Ak sa skutočne pozriete na údaje, nie sú spustení po celú dobu,“ hovorí Lieberman.

“Časť času behajú a časť času chodia.”

Je to kombinácia prenasledovania a sledovania. Myšlienka, že by ste mali behať a nie prestať je to trochu oriešok! Nemyslím si, že by to nejaký lovec vytrvalosti pravdepodobne niekedy urobil, alebo aspoň nie veľmi často. Pravdepodobne by to dokázali, ale neurobili to, aspoň nie z údajov, ktoré som videl.